Ülevaade sündmustest 1944

Lastekodumäe kanti jõudis 1944. aasta sõjategevus esimest korda veebruari lõpus. Saksa väegrupp Nordi taandumisel Narva joonele rajati Lastekodumäele Saksa staapide ja ladude punkrid. Mäe ja ranniku vahele paigutati märkimisväärne osa armeegrupp Narva raskerelvadest.
Punaarmee 30. laskurkorpus murdis veebruari keskel alanud pealetungi käigus Tapa-Narva raudteeni ja laiendas oluliselt kuu algul loodud Krivasoo sillapead.

Järgnevate lahingute käigus üritati edasi tungida maastikku valitseva Lastekodumäe poole. Mäele oma komandopunkti rajanud Saksa 170. jalaväediviis suutis punaväe edenemise siiski seisma panna. Uue katse Lastekodumäe vallutamiseks tegi punavägi 17. märtsil ning Nõukogude tankid murdsid Saksa kaitsest läbi. Punavägi löödi Lastekodumäge katnud Saksa 502. rasketankide pataljoni Tiger-tankide poolt tagasi. Kindralleitnant Hyazinth von Strachwitzi juhtimisel 26. märtsil alanud Saksa vasturünnaku tulemusena tõrjuti punavägi raudtee taha tagasi ja rinne kaugenes Lastekodumäest.

Vaivara Sinimägede muuseum

Muuseumi hooneteks on renoveeritud Vaivara mõisa ait ja sepikoda. Väljapanek on pühendatud lahinguile Narva jõel ja Sinimägedes 1944. a. Muuseumis eksponeeritakse relvi, mundreid, sõdurite isiklikke esemeid, sõjaaegseid fotosid, vaenupoolte propagandaplakateid jms. Suurelt ekraanilt saab vaadata ajaloolisi fi lme ja dokumentaalkaadreid. Vaatamata raskele sõjateemale on väljapanekus mõeldud kõigile: sellel ajal kui täiskasvanud detailde uurimisele keskenduvad, on noorematel võimalik üht- teist oma käega katsuda ja lausa ajaloohõnguliste militaarmasinate rooli taga turnida. Muuseumist on võimalik tellida giiditeenust (tel +372 392 4634), kus retkejuhtideks ja giidideks on siinset piirkonda väga hästi tundvad inimesed. Retkejuhid on head teejuhid teemades, mida ei kajasta muuseumi väljapanek – loodus, sõjaajalugu, kultuurilugu.
Giide ja retkejuhte saab tellida nii jalgsi- kui jalgrattamatkadeks, samuti bussiekskursiooniks.